poniedziałek, 5 października 2015

Leasing - informacje, wady, zalety

Najlepszy sposób na pozyskanie środków trwałych do firmy

W obecnych czasach jest to prawdopodobnie najbardziej popularna metoda na pozyskanie środków trwałych przez firmy z różnych obszarów gospodarczych. To niewątpliwie olbrzymia zaleta, ponieważ z usług leasingowych mogą korzystać zarówno firmy budowlane, produkcyjne, jak i firmy działające w zakresie medycyny, czy to laboratoria, szpitale lub stomatolodzy. Nie ma co ukrywać, że leasing ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę i powoduje, że nie stoi ona w miejscu, ponieważ wiele firm ma dzięki niemu okazję do rozwoju i poszerzania zakresu działania. Dodatkowo firmy te mogą oferować wyższy standard usług dzięki temu, że korzystają z najnowszej technologii, którą pozyskali w leasingu.

Co przemawia za leasingiem

Z pewnością na korzyść leasingu przemawia fakt, że w bardzo krótkim czasie możemy cieszyć się z zupełnie nowych maszyn i urządzeń. Dzięki temu nasza firma rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wybierając leasing operacyjny, raty leasingowe i opłatę wstępną wpisujemy w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Co oznacza, ze odliczamy to i dzięki temu skutecznie obniżamy podatek dochodowy, który przyjdzie nam zapłacić. Jeśli wybierzemy drugą opcję leasingu – finansową, to w te same koszty wpiszemy odsetkową ratę leasingową i odpisy amortyzacyjne. To bardzo charakterystyczna cecha dla tego leasingu, dzięki temu nie musimy po zakończonej umowie dokonywać wykupu tylko od razu stajemy się właścicielami środka trwałego.

Leasing - wady

Do wad leasingowych można zaliczyć fakt, że konieczne jest wykupienie pełnego pakietu ubezpieczenia. Dodatkowo, w przypadku samochodów osobowych, firma ubezpieczeniowa (zwykle wybierana przez firmę leasingową – my musimy się podporządkować) nie uwzględnia naszych dodatkowych zniżek, które wypracowaliśmy za bezszkodową jazdę w przeciągu kilku poprzednich lat. Jeśli wybieramy leasing operacyjny to trzeba pamiętać także o tym, że w trakcie trwania umowy nie jesteśmy właścicielami leasingowanego przedmiotu. Z pewnością wadą jest także to, że jeśli leasingowany przedmiot zostanie nam skradziony lub zniszczony to i tak będziemy zobowiązani do spłaty reszty rat. Zwykle kwotę tę pokrywa ubezpieczyciel, jednak nie zawsze i często nie całość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz