czwartek, 30 kwietnia 2015

Podstawowe informacje o leasingu

Czym jest leasing

Ujmując to tak, aby zrozumiał to każdy. Leasing to rodzaj umowy na mocy której klient otrzymuje od firmy leasingowej przedmiot, którego potrzebuje do firmy. Mogą to być samochody, urządzenia, maszyny, nieruchomości i inne rzeczy. Oczywiście nie dostaje potrzebnego sprzętu za darmo. W zamian decyduje się on przez czas, który obie strony ustaliły w umowie, dokonywać opłat ratalnych. Wszystko zapisane jest w umowie, którą podpisują obie strony. Są tam zasady leasingu, forma i ilość rat do spłaty, wartość ceny środka trwałego leasingowanego. W umowie tej znajduje się także to, jaki leasing został wybrany przez klienta

Wybór leasingu operacyjnego

Nie trudno się domyślić, że możliwe opcje będą się od siebie dość znacząco różniły. Pierwszą różnicą jest to, że decydując się na leasing operacyjny mamy możliwość wpisania do kosztów uzyskania przychodu pewne rzeczy. Są to raty leasingowe i opłata wstępna. Opłatę tę dokonuje klient po zawarciu umowy leasingu. Pozostaje jeszcze do wytłumaczenia sprawa podatku VAT. Wybierając tę formę leasingu musimy liczyć się z tym, że podatek będzie stały, ponieważ ta forma finansowania uznawana jest za usługę. Dużą zaletą z pewnością jest fakt, że podatek ten rozłożony jest na tyle części ile jest rat. Dlatego spora kwota podatku nie będzie tak dotkliwa do zapłaty, kiedy będziemy ją płacić w małych częściach.

Wybór leasingu finansowego

Jest on wybierany zwykle przy leasingowaniu nieruchomości. W porównaniu z operacyjnym, jest o wiele mniej popularny w przypadku finansowania środków trwałych. Szczególnie to widać w statystykach, gdzie ponad dwukrotnie chętniej wybierany jest właśnie leasing operacyjny. Jakie zalety ma zatem finansowy? Do kosztów można wpisać odpisy amortyzacyjne, ponieważ dokonujemy ich sami, jako klient, a także odsetkową część ratalną. Fakt, że sami amortyzujemy produkt daje nam różne możliwości. Jedną z nich jest to, że cały produkt można zamortyzować w jednej opłacie i w ten sposób obniżyć podatek dochodowy o dużą kwotę. Jednak z tego rozwiązania mogą skorzystać tylko nowe firmy i także muszą spełnić szereg innych zasad.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz